Pasākums “Jānis Rožkalns – čekas nesalauztais”
7 photos • May 22 2023 23:18
21.maijā Kursīšu bibliotēka sadarbībā ar Diānu Bērziņu (Osi) un Verneru Bērziņu organizēja pasākumu “Jānis Rožkalns – čekas nesalauztais” tikšanās ar pretošanās kustības cīnītāju, Triju Zvaigžņu ordeņa lielvirsnieku JĀNI ROŽKALNU. Tikšanās laikā klausītāji dzirdēja un fotogrāfijas redzēja J.Rožkalna dzīves mirkļus, cīņu ar padomju varu par Latvijas neatkarības atjaunošanu, notiesāšanu un ieslodzīj...More21.maijā Kursīšu bibliotēka sadarbībā ar Diānu Bērziņu (Osi) un Verneru Bērziņu organizēja pasākumu “Jānis Rožkalns – čekas nesalauztais” tikšanās ar pretošanās kustības cīnītāju, Triju Zvaigžņu ordeņa lielvirsnieku JĀNI ROŽKALNU. Tikšanās laikā klausītāji dzirdēja un fotogrāfijas redzēja J.Rožkalna dzīves mirkļus, cīņu ar padomju varu par Latvijas neatkarības atjaunošanu, notiesāšanu un ieslodzījumu, par ģimenes pārciesto, bet pāri visam Latvijas mīlestību. Jāņa sieva Gunta papildināja vīra teikto ar atmiņām un piedzīvotu no sava skatu punkta. Kā atzina pasākuma apmeklētāja “šodienas tikšanās bija tik iedvesmojoša, tik patiesa, tik izzinoša, tik šodien ļoti vajadzīga”.
Jānis Rožkalns dzimis 1949. gada 13. augustā Cēsu rajona Inešos. Septiņdesmito gadu beigās viņš iesaistījās Latvijas Neatkarības kustības darbībā, kuras ietvaros nodarbojās ar dažādām ″pretpadomju propagandas″ akcijām – skrejlapu pavairošanu un izplatīšanu, sarkanbaltsarkano Latvijas karogu uzvilkšanu, ″Latvijas Neatkarības Kustības Biļetena″ izdošanu u.tml. 1983. gada 6. janvārī J. Rožkalna un viņa sievas dzīvokļos tika sarīkotas kratīšanas. Savukārt 20. aprīlī Jānis Rožkalns tika arestēts. 1983. gada novembrī – decembrī J. Rožkalnu tiesāja Latvijas PSR Augstākā tiesa, kas viņam piesprieda ieslodzījumu uz 5 gadiem, kā arī nometinājumu uz 3 gadiem. Ieslodzījumu J. Rožkalns izcieta Permas apgabala politieslodzīto nometnēs.
1987. gada 5. februārī, vairāk kā gadu pirms piespriestā ieslodzījuma termiņa beigām, saskaņā ar PSRS Augstākās Padomes dekrētu par apžēlošanu, J. Rožkalns no ieslodzījuma tika atbrīvots. Pēc atgriešanās Latvijā viņš aktīvi iesaistījās cilvēktiesību grupas ″Helsinki 86″ darbībā, bet vēlāk izceļoja uz Vāciju. Pēc PSRS sabrukuma un Latvijas Republikas neatkarības atgūšanas J. Rožkalns atgriezās Latvijā un šobrīd dzīvo Rīgā. Foto – M.Lagzdons