Roņi dodas jūrā
7 photos • Jun 2 2021 13:04
Divi pelēkie ronēni atgriezīsies mājās! 🌊
Ceturtdien, 3. jūnijā, no Rojas ostas Rīgas jūras līča ūdeņos dosies NBS Jūras spēku Patruļkuģu eskadras krasta apsardzes kuģis KA-08 “Saule”, lai akvatorijas apsekošanas laikā brīvībā izlaistu divus pavasarī jūras krastā izglābtus un Rīgas Zoodārzs (Riga Zoo) izaugušus pelēkos roņus Grīvu un Melluzi. Krasta apsardzes kuģa pagaidu pasažieriem šodien uz mu...MoreDivi pelēkie ronēni atgriezīsies mājās! 🌊
Ceturtdien, 3. jūnijā, no Rojas ostas Rīgas jūras līča ūdeņos dosies NBS Jūras spēku Patruļkuģu eskadras krasta apsardzes kuģis KA-08 “Saule”, lai akvatorijas apsekošanas laikā brīvībā izlaistu divus pavasarī jūras krastā izglābtus un Rīgas Zoodārzs (Riga Zoo) izaugušus pelēkos roņus Grīvu un Melluzi. Krasta apsardzes kuģa pagaidu pasažieriem šodien uz muguras jau piestiprināti satelītraidītāji, kas ļaus izsekot to gaitas Baltijas jūras plašumos.
Pirms divarpus mēnešiem līdzīgā veidā NBS Jūras spēku Patruļkuģu eskadras krasta apsardzes kuģis KA-14 “Astra” no Ventspils ostas piestātnes jūrā izveda zoodārzā dzimušo pelēko roni Irbi, kura, kā liecina uztvertie satelītraidītāja dati, krietni paceļojusi pa Baltijas jūru, šobrīd jau ilgāku laiku uzturas Dānijai piederošās Bornholmas salas (arī Ertholmenes arhipelāga) apkaimē.
👉 Rones Irbes iknedēļas ceļojuma piezīmes: https://rigazoo.lv/lv/sugu-saglabasana/r…
Ronei Irbei vārdu deva atbalstītāju Ventspils pilsētas iedzīvotāji, savukārt krastā izglābtajiem ronēniem vārdi tika pēc to atrašanas vietas. Novārgusī Grīva 30. martā tika atvesta no Daugavgrīvas pludmales, bet savainotais Melluzis zoodārzā nokļuva 19. aprīlī no Mellužiem. Lēmumu par nepieciešamību atrastos ronēnus nogādāt zoodārza karantīnā, atbilstoši likumam pieņēma VARAM Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti.
Ar satelītraidītāju apgādātās rones Irbes ceļojuma dati ir visai vērtīgi. Pirmkārt tie apstiprina pieņēmumu, ka nebrīvē dzimis, labā kondīcijā esošs ronēns spēj veiksmīgi iedzīvoties savvaļā un tā atlaišana var būt sekmīga. Otrkārt, dati sniedz priekšstatu arī par iespējamo savvaļas roņu uzvedību un migrācijas virzieniem.
Grīva un Melluzis tiks atlaisti Rīgas jūras līcī, iespējami tuvu Sāmsalai, kuras piekrastes saliņas ir vairuma pelēko roņu dabiskās dzemdību vietas, jo vēlamies pārbaudīt, kā atšķirīga izlaišanas vieta un laiks ietekmē ronēnu uzvedību un ceļojuma maršrutu. Bažas rada tas, ka, atšķirībā no Irbes, kuru baroja māte, abi izglābtie ronēni barību saņēmuši no cilvēka rokām, un tieši cilvēka tuvumā tie varētu cerēt saņemt to arī turpmāk. Tāpēc ļoti lūdzam līča Kurzemes krasta pludmaļu apmeklētājus, pamanot krastā roni ar labi saskatāmu satelītraidītāju uz skausta, tam netuvoties un ziņot Rīgas Zooloģiskajam dārzam. Ņemot vērā kāpjošo ūdens temperatūru jūrā un pamatīgos tauku krājumus, ronēniem vismaz dažas nedēļas citas briesmas, kā cilvēku uzbāzība un zvejnieku tīkli, nedraud.
👉 Arī šo roņu ceļam Baltija jūrā varēs sekot līdzi Rīgas zoodārza mājas lapā: rigazoo.lv/sugu-saglabasana
Foto: Māris Lielkalns