Skolotāju dienā
22 photos • Sep 30 2021 16:04
Oktobra pirmajā svētdienā, šogad 3.oktobrī, Latvijā tiek svinēta Skolotāju diena. Starptautiskā mērogā Pasaules skolotāju diena tiek atzīmēta 5.oktobrī. Šajā dienā pasakāmies skolotājiem, pasniedzējiem un citiem apmācītājiem par viņu ieguldīto darbu katra indivīda un visas sabiedrības izglītošanā. Rīgas Centrālā bibliotēka vēlas godināt skolotājus ar virtuālo izstādi “Skolotāji…”
Virtuālajā izstā...MoreOktobra pirmajā svētdienā, šogad 3.oktobrī, Latvijā tiek svinēta Skolotāju diena. Starptautiskā mērogā Pasaules skolotāju diena tiek atzīmēta 5.oktobrī. Šajā dienā pasakāmies skolotājiem, pasniedzējiem un citiem apmācītājiem par viņu ieguldīto darbu katra indivīda un visas sabiedrības izglītošanā. Rīgas Centrālā bibliotēka vēlas godināt skolotājus ar virtuālo izstādi “Skolotāji…”
Virtuālajā izstādē iekļauti izdevumi par pedagoģijas vispārīgiem jautājumiem, kā arī daiļliteratūra. Izstāde būs interesanta ikvienam, jo mums katram ir, bija vai būs skolotāji. Ikviens ir, bija vai būs skolnieks. Daudzi no jums ir skolotāji. Visi esam dzīves skolnieki.
Pedagoģijai veltītajās grāmatās atrodams plašs avotu saraksts, kur par ieinteresējušo tematu var lasīt daudz plašāk.
Skolu un skolotāja profesijas pirmssākumi meklējami jau laikā pirms mūsu ēras klejojošajās ciltīs, Mezopotāmijā (Divupē) un Ēģiptē. Senajā civilizācijā tika radītas tradīcijas zināšanu nodošanai nākamajām paaudzēm. Pedagoģijai nozīmīgas idejas izteikuši domātāji Sokrats, Demokrits, Platons, Aristotelis un Marks Fabijs Kvintiliāns.
Viduslaikos skola bija pakļauta baznīcas ietekmei. Tomēr izglītības pamatsaturu veidoja “septiņas brīvās mākslas”, no kā radās mūsdienās izmantotais zinātņu dalījums humanitārajās un eksaktajās zinātnēs.
Renesansē (15.–17.gs.) veidojās attieksme pret izglītību kā vērtību – personības garīgu un morālu pilnveidotāju.
Apgaismības laikmetā (17.–18.gs.) zinātņu attīstība rezultējās ar izpratni par atšķirību starp “ticēt” un “zināt”.
19.gs. izglītība kļuva par valsts politikas sastāvdaļu. Tā sniedza profesionālās un sabiedriskās izaugsmes iespējas.
20.gs. raksturīga reformpedagoģija, kas transformējas tālāk, jo uzskatāma par neizsmeļamu ideju krātuvi, izglītības humāno potenciālu, kas risina pedagoģijas, skolotāju un skolēnu attiecību modeļus.
Latvijā profesionālus skolotājus – tautskolotājus – sagatavoja skolotāju semināri, sākot no 1833.gada. Seminārus beidza ievērojami sabiedriskie un kultūras darbinieki, piemēram, Mārtiņš Buclers, Vīgneru Ernests, Apsīšu Jēkabs, Baumaņu Kārlis, Vilis Plūdons, Natālija Draudziņa, Anna Brigadere. “Latviešu skolotāju profesijas vēsture ir arī latviešu intilģences vēsture,” secina izglītības vēsturniece, Latvijas Universitātes profesore Iveta Ķestere.
Vairāk informācijas RCB mājaslapā https://www.rcb.lv/2021/09/skolotaju-diena/
Materiālus izstādei atlasīja Sandra Kokina, RCB Juglas un Mežciema filiālbibliotēkas vadītāja.