Galerija 09.01.2021
9 photos • Jan 9 2021 13:55
Prieks par jauniešiem, kas spēj izveidot savu īpašumu arī ļoti senās ēkās, – tām parasti ir dažādi ar kultūrvēstures pieminekļa statusu saistīti ierobežojumi – ne visas vēlmes drīkst īstenot…
Aktrises Dzidras Ritenbergas mazdēlam Gustavam Pelēcim ar sievu Līnu šāds īpašums pieder Liepājā, Friča Brīvzemnieka ielā. Viņiem ir izdevies 17. gadsimta ēkā iekārtot gan dzīvojamās telpas, gan arī nelielu,...MorePrieks par jauniešiem, kas spēj izveidot savu īpašumu arī ļoti senās ēkās, – tām parasti ir dažādi ar kultūrvēstures pieminekļa statusu saistīti ierobežojumi – ne visas vēlmes drīkst īstenot…
Aktrises Dzidras Ritenbergas mazdēlam Gustavam Pelēcim ar sievu Līnu šāds īpašums pieder Liepājā, Friča Brīvzemnieka ielā. Viņiem ir izdevies 17. gadsimta ēkā iekārtot gan dzīvojamās telpas, gan arī nelielu, taču stilīgu mākslas saloniņu “Mākslas lāde”. Tādā veidā viņi prasmīgi apvienojuši estētiskās vajadzības ar praktiskām.
“Māja pilsētas kartē esot iezīmēta jau 1697. gadā, ēka trīsreiz pārbūvēta, senākā daļa atrodas ielas pusē, kur ir ieeja uz salonu. Ēka nav nosēdusies, arhitektūras pētnieki te bijuši vairākas reizes, lai veiktu vēsturisko izpēti. Pēc logu ailām var konstatēt ēkas pārbūves dažādos laika posmus. Piemēram, telpa, kurā iekārtots salons, atrodas ēkas senākajā daļā kādus 30 centimetrus augstāk nekā dzīvoklis,” skaidro Gustavs Pelēcis. Viņš ir uzņēmējs, piedzimis un dzīvojis Rīgā, bet 2004. gadā pārcēlies uz Liepāju, kur 2007. gadā satika Līnu.
Vispirms ēkā iekārtots salons, kas tika atklāts 2011. gada augustā, savukārt dzīvokļa remonts sākās pāris gadus vēlāk un var teikt, ka nav pabeigts vēl šobrīd. Seno ēku Līnas ģimene esot iegādājusies 1996. gadā, Līnas tēvs Ēriks Freimanis ir prasmīgs celtnieks, tāpēc profesionāli veikti visi iekšdarbi, restaurētas senās sijas, starpsienas, protezētas daudzas koka būves daļas.
Gustavs uzsver, ka pārbūvē var izmantot arī rīģipsi, “visu kokā vien nevajag, tas radītu nomācoši smagnēju iespaidu. Būtu arī muļķīgi apmest vai krāsot koka detaļas, labāk ievērot samērību un kontrastam atstāt atsegtus atsevišķus dabiskos materiālus, kā, piemēram, ķieģeļus vai koku.”
Vairāk lasiet: https://www.la.lv/ar-17-gadsimta-dvesmu