Aušanas darbnīca "Vēverīšas"

Share

Kas ir aušanas darbnīca "Vēverīšas"?

Par tagadējās aušanas darbnīcas „Vēverīšas” tapšanas pirmsākumiem var minēt 1993.gadu, kad Cēsīs, Rīgas ielā 40, savas durvis vēra lietišķās mākslas salons „Fābera salons”, ko vadīja Dagnija Kupče. 1997.gadā tas pārcēlās uz Cēsu Vēstures un mākslas muzeja velvēm un paralēli tautas lietišķās mākslas salonam un suvenīru veikaliņam darbojās arī kā lietišķās mākslas meistaru konsultāciju centrs.

Savu tagadējo nosaukumu aušanas darbnīca „Vēverīšas” ieguva 2003.gada pavasarī, kad muzeja vadība (tagad – Vidzemes Vēstures un tūrisma centrs) piešķir atsevišķas telpas tās darbībai.

Līdz ar muzeja rekonstrukcijas darbu uzsākšanu 2007.gada vasarā aušanas darbnīca „Vēverīšas” pārceļas uz jaunām telpām Rīgas ielā 20, kas atrodas blakus Rožu laukumam un Sv. Jāņa baznīcai. Darbību uzsāk arī viena no retajām privātajām izstāžu zālēm Latvijā – izstāžu zāle „Vecpilsēta”, kas ik mēnesi piedāvā jaunas izstādes un priecē ne tikai vietējos iedzīvotājus, bet arī pilsētas viesus.

Mainoties situācijai valstī, 2010.gada nogalē izstāžu zāle „Vecpilsēta” pārtrauc savu darbību, taču aušanas darbnīca „Vēverīšas” turpina darboties kā lietišķās mākslas un konsultāciju centrs, kā arī iemīļota ārzemju viesu apmeklējuma vieta. Jaunajās telpās, Rīgas ielā 19 (3.stāvs), joprojām visiem interesentiem ir pieejama apskatei latviešu tautas tērpu pastāvīgā ekspozīcija ar autentiski darinātiem priekšmetiem.

Gan pašmāju, gan ārzemju tūristiem tiek demonstrētas aušanas prasmes, kā arī jebkuram interesentam ir iespēja pašam pamēģināt aust. Tiek sniegtas konsultācijas Latviešu Dziesmu un Deju svētku dalībniekiem kā pareizi ģērbties, piedaloties tautas tērpu skatēs, kā arī izstādēs. Suvenīru veikaliņā iespējams iegādāties visdažādākos latviešu tautas mākslas izstrādājumus – cimdi, zeķes, jostas, linu galdauti un dvieļi, dzintara un ādas izstrādājumi, keramika, rotaslietas... Aušanas darbnīcā „Vēverīšas” visi izgatavotie izstrādājumi ir roku darbs, ko īpaši spēj novērtēt ārzemju viesi. Šie suvenīri, kā arī tautas tērpu atsevišķi priekšmeti un to komplekti ir aizceļojuši uz tādām pasaules malām, kā Āfrika, Austrālija, Dienvidamerika, ASV, kā arī Eiropa.



Aušanas darbnīca „Vēverīšas” ir vairākkārt piedalījusies izstādē „Cēsu uzņēmējs”, kā arī veidotas izstādes Latvijā (Cēsis, Rīga, Madona, Ogre, Vecpiebalga), kā arī Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Francijā, Itālijā, Vācijā un Beļģijā.

Dagnija Kupče ir apbalvota ar Draudzīgā Aicinājuma Fonda medaļu par ieguldījumu latviskās identitātes stiprināšanā, darinot latviešu tautas tērpus un noaužot Latvijas Republikas karogu, kas tika pasniegts Latvijas Exprezidentei Vairai Vīķei–Freibergai. Aušanas darbnīcas „Vēverīšas” vadītāja saņēmusi arī vairākas pateicības un atzinības no Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas, kā arī Cēsu un Vecpiebalgas pašvaldībām.