F&F grāmatas

Official page
Share

Questions and answers

Jautājums visiem autoriem: kuru grāmatu lasi šobrīd?! un par ko tā ir? :)
Pavisam nesen pabeidzu lasīt Patrick Rothfuss "The Wise Man's Fear" – klasisks fantasy vislabākajās žanra tradīcijās, un es sen nebiju tik ļoti jutusi līdzi galvenajam varonim. Tagad pāršķirstu iemīļotākās vietas "Gredzenu pavēlniekā" un nupat, nupat savos nagos dabūju tikko iznākušo Julie Kagawa grāmatu "The Iron Knight" (sērijas "The Iron Fey" ceturto grāmatu), kur atrodama visskaistāk (un baisāk) attēlotā feju pasaule un viskaķiskākais kaķis, kādu man gadījies sastapt grāmatu lappusēs. Un pēc tam beidzot sadabūšu George R.R. Martin politiskās fantāzijas sērijas "A Song of Ice and Fire" jaunāko daļu "A Dance with Dragons", ko jau esmu gaidījusi pārāk ilgi.

Laura

Nupat beidzu lasīt Vladimira Mihailova "Stebeļok i Dva Ļistka", lielisks krievu 90. gadu fantastikas paraudziņš, izdots arī latviski ar nosaukumu "Trešā pakāpe". Pirms tam izlasīju "Rekless. Spoguļpasaule", atstāja visai smagu un tukšu iespaidu, bet fantāzijas cienītājiem noteikti patiks:) Tagad ķeršos pie Rodger Zhelazjanij "The Cronicles of Amber" pārlasīšanas. Lieliska fanatāzija, iesaku visiem šī žanra cienītājiem, var dabūt arī krieviski:) Pēc tam atkas lasīšu Shecly, fisfantastisko no fantastiem:)

Didzis

Pašreiz lasu Milan Kundera "The Unbearable Lightness of Being" - ģeniāls literārais romāns par attiecībām, dzīves jēgu un daudz ko citu. Viens no labākajiem romāniem, ko pēdējā laikā esmu lasījis. Un klausos Walter Isaacson "Steve Jobs" (jauno Džobsa biogrāfiju). Tad vēl arī James Ellroy "White Jazz" - noir stila detektīvromāns, ļoti īpatnējs bet spēcīgs.

No SF/F nupat pabeidzu Richard K. Morgan "The Cold Commands" - lieliska heroic fantasy, gan ļoti nežēlīga un drūma (2. grāmata sērijā).

Toms


Šobrīd lasu "The Watchtower", tas ir divu rakstnieku Lee Carroll otrā grāmata šajā sērijā, pirmā bija "Black Swan Rising".
Otrās grāmatas darbība notiek Francijā divos laikmetos. Viens ir mūsdienas, otrs ir 19.gs. Grāmatu sērija ir par to, kā Gareta Džeimsa uzzina to, ka viņas sence bijusi nemirstīgā feja, taču mīlestības dēļ atteikusies no savas nemirstības un, kopš tā laika viņas dzimta dzīvo kā cilvēki, taču Gareta nav parasts cilvēks. Viņa ir Sargtornis- būtne, kas spēj pastāvēt abās pasaulēs- gan šajā, gan maģijas pasaulē.
Apbrīnojamais šajās abās grāmatās ir tas, cik lieliski autori apraksta gan mūsdienu, gan pagātnes vidi, tajā iepinot vēsturiskas personas un notikumus, sasaistot to visu ar maģiju. Piemērs: pirmajā grāmatā viens no galvenajiem varoņiem ir Šekspīra darbā pieminētais Oberons- feju karalis.
Šajā pasaulē, ko radījuši duets Lee Carroll, eksistē viss. Pūķi, kas dzīvo pazemē un lasa twitteri; fejas, kas cenšas atgūt bijušo varu; vampīrs, kas meklē iespēju, kā atkal kļūt mirstīgs; rūķi, koku gari, silfas, driādes. Īsi sakot- šajā pasaulē mīt visas maģiskās radības, par kādām spējat iedomāties. Labākais, ka šīs radības ir saplūdušas ar cilvēkiem tik ļoti, ka neatšķirsiet viņus ikdienā.
Ļoti laba valoda un aizraujošs sižets. Iesaku izlasīt, gan ar brīdinājumu: šis fantāzijas darbs nav domāts jaunākā vecuma cilvēkiem, bet vairāk jauniešiem no 16.

Ellena

Ka pēdējās izlasīju abu kolēģu jauniznākušās grāmatas ("Laimes monitorings" un "Digitālo neaizmirstulīšu lauks" ). Pašlaik nelasu un nemeklēju neko jaunu, ja ir vēlme novērst domas no ikdienas, ņemu mīļākās grāmatas, kuras zinu no galvas un varu palasīt, atverot jebkurā lappusē. Pašlaik no tām izvēlos Džeroma K.Džeroma "Trīs vīri laivā".
Ilze

Es lasu Džeimsa Foksa White Mischief - Balto Nedarbi - par pavisam dekadentiem angļiem, viņu slikto uzvedību Kenijā, Āfrikā, un par vienu slepkavību, kas nekad netika atrisināta. Tas viss ir gatavojoties izrādei kuru iestudēšu Kanādā, nākamgad. Bet paralēli lasu arī Love and Sex With Robots, kas ir zinātniska grāmata ar pārspīlētu virsrakstu, kas pēta cilvēku un mašīnu neizbēgamo tuvošanos. BNR un BNR.1

Šobrīd nelasu neko – esmu aktīvajā rakstīšanas fāzē un tanī cenšos nelasīt, lai izvairītos no stilistiskās un visādas citādas ietekmes no citu autoru darbiem.
Linda
Kāpēc latviešiem ir tik maz fantastikas?
Pagājušajā gadsimtā latviešiem bija daudz fantastikas - gan latviešu, gan krievu valodā, bija arī žurnāls "Zinātne un Tehnika", kur regulāri tika publicēti fantastikas stāsti. Latvieši stāvēja mēnešiem un gadiem garās rindās, lai tiktu antikvariātā pie krievu valodā iznākošajām fantastikas grāmatām, Tad nāca laiku maiņas un latviešu prātus pārņēma savas pagātnes apdziedāšana un "a la holakausts" vaimanas. Fantastika lielākoties ir izklaidējoša literatūra, bet latviešiem piemirsies, ka arī lasīšana ir izklaide, Un kāda gan var būt izklaide, ja dzive ir sūra un pagātne briesmīga? Rezultātā izdevniecības vairs neizdeva fantastiku un cita veida izklaidējošu literatūru (ar mazmazītiņiem izņēmumiem, protams). Vēl tagad lielākā daļa izdevniecību uzskata zem sava goda izdot tādu sēnalu literatūru, arī grāmatnīcās fnatastika tiek nobēdzināta tālāk no acīm, lai augsti kulturālais lasītājs to neatrastu. Vecie fantastikas cienītāji izmirst, bet jaunie ir izauguši bez tās. Arī tagad latviešiem fantastikas ir maz, lauvas tiesu šajā jomā aizņem fantāzijas darbi. Vai kaut kas mainīsies un fantastikas kļūs vairāk? Nezinu, ja netiks tulkoti jauni pasaules lielmeistaru darbi, arī pašmāju fantastika neattīstīsies. Bet izskatās, ka kaut kāds sākums sāk veidoties, par to liels paldies izdevniecībai Zvaigzne:)

Didzis

Didža atbilde bija tik izsmeļoša, ka man nekas klāt vairs nav piebilstams:)
Ilze

Stāvēt rindā lai lasīt, nav tas pats, ka stāvēt rindā, lai izdotu, kā arī Didzis norāda. Latvijā topošam rakstniekam mācīs, kā ir pareizi. Bet vārds pareizi nav = iztēlei. Krāšņai iztēlei vajag lielas brīvības. Vai arī laba datorprogramma. BNR.1

Jo latviešiem vecāki ir iemācījuši, ka pasakām tic tikai mazi bērni. Un kurš gan grib atzīt, ka viņš ir bērna prātā!:)
Linda
Kāpēc cilvēki vispār lasa fantastiku?
Kāpēc lasa fantastiku? Kāpēc lasa pasakas? Tie ir stāsti par nezināmo, par interesanto un aizraujošo. Cilvēks ir zinātkāra būtne un arī fantastika ir zinātkāra:)

Didzis

Katram lasītājam savi iemesli, bet domāju, ka noteicošā ir vēlme palūkoties ārpus ierastās realitātes un tādējādi gūt ko jaunu - jaunas sajūtas, jaunus impulsus.
Ilze

Jo tas ir lidojums brīvā telpā. Baņuta

Lai aizbēgtu no pelēcīgās ikdienas. Lai iegūtu cerību, ka dzīve ir kas vairāk kā tikai darbs-mājas-skola. Lai pabarotu dvēselē mītošo bērnu, kas joprojām tic, ka ar vienu rokas mājienu var izmainīt pasauli, vai vismaz kaut ko uzburt.
Linda
Jautājums Laurai: Esmu ievērojusi ka visas trīs grāmatas ir bez turpinājumiem.Vai tu plāno rakstīt arī grāmatas ar turpinājumiem?
Ja radīsies ideja, kā uzrakstīšanai ar vienu grāmatu nepietiks, tad noteikti! Pagaidām ir sanācis tā, ka stāsts pats no sevis beidzas vienas grāmatas ietvaros. Tā kārtīgi apsolīt neko nevaru, bet ir iespējams, ka darbs, ko šobrīd vēl tikai plānoju, izstiepsies vairākās daļās.
Jautājums visiem autoriem, kuri ir jūsu iecienītākie F&F romāni un/vai autori?!
Es vairāk jūsmoju par tīru zinātnisko fantastiku un no tās izrietošu fantāziju. Protams, esmu lasījias arī daudzus fantāzijas darbus, bet tie vairāk šķiet kā jaunas pasaku versijas. Mani cienītākie autori noteikti ir Saimaks, Šeklijs un Harisons. Konkrētus daarbus negribētu uzskaitīt, jo no šiem autoriem ar baudu lasu visu pēc kārtas un nebeidzu jūsmot:)

Didzis

Ja tā padomā, es lasu gandrīz visu no tagad izdotajām F&F grāmatām, kas nonāk manās rokās. Vismīļākie autori ir Nīls Geimens(viņa kopdarbs ar Teriju Pračetu "Good Omens" bija fantastiska grāmata), Sūzena Kolinsa ("Bada Spēles" man neļāva aizmigt), Lee Carol, Sergejs un Marija Djačenko (viņu kopdarbs Lana jeb Mežonīgā Enerģija ir lieliska grāmata). Agrāk ļoti patika Oīna Kolfera "Artēmijs Fauls" sērija un Roulingas "Harijs Poters", kā arī Džonatana Strouda "Bartimaja" triloģija.

Ellena

Pirmkārt un galvenokārt – Tolkīns. Ar viņa "Gredzenu pavēlnieku" sākās manas gaitas fantāzijas pasaulē, un šī ir grāmata, ko joprojām bieži pārlasu. Tāpat man sirdij tuva Džordža Mārtina politiskās fantāzijas sērija "Ledus un uguns dziesma" (A Song of Ice and Fire) un jebkas, ko sarakstījis Nīls Geimens (no "Nekadienes" nespēju atrauties līdz pat četriem rītā). Ar aizrautību lasu arī jauniešiem adresēto fantāziju un fantastiku; no tām man sevišķi patīk Rišelas Mīdas "Vampīru akadēmijas" sērija un Sūzenas Kolinsas "Bada spēles".

Laura

Protams, pazīstu un mīlu klasiķus - Heinleinu, Le Gvinu, Tolkīnu, Herbertu utt. utml. Bet no pašreiz aktīvajiem rakstniekiem iecienītākie ir (fantāzijas žanrā) Robin Hobb, George R. R. Martin, Patrick Rothfuss, Joe Abercrombie, N. K. Jemisin un (fantastikas žanrā) Richard K. Morgan, China Mieville, Alistair Reynolds, Suzanne Collins. Vēl ļoti cienu bijušo fantastu Jonathan Lethem, kura izcilajā mainstream romānā Fortress of Solitude arī parādās fantastiski elementi. No humoristiem, protams, Terry Pratchett (kura faniem iesaku palasīt P. G. Wodehouse, kurš gan neraksta F&F žanrā).

Toms

Atzīšos, ka lauvas tiesa fantastikas tika izlasīta manos skolas un studiju gados, un pēdējos gados šo žanru lasītāja lomā biju pametusi novārtā. Tomēr jāsaka, ka bez šaubīšanās metīšos virsū jebkuram darbam, kuru sarakstījis Aizeks Azimovs, un krietni pasen latviešu valodā izdotā grāmata „Es, robots” ir starp tām, kuru varu lasīt un pārlasīt jebkurā laikā, atverot no jebkuras lapas. Jo, ziniet, tur ir kas vairāk kā stāstiņi par robotiem nākotnē – tie ir smalki ironiski/smieklīgi stāsti par mums pašiem. Vēl atzīmēšu Harija Harisona romānu sēriju par Nerūsējoša tērauda žurku tā teicamā humora dēļ.
Protams, izmantošu iespēju pieminēt Ē.Nortones „Sargasi kosmosā”, ar kuru sākās mana fantastikas lasītāja karjera, un iespējams, bez šīs grāmatas nebūtu radusies mana interese par FF žanru. Atmiņā palicis brāļu Strugacku sarakstītais priekšvārds šīs grāmatas latviešu izdevumā, kurā viņi atzīmēja, ka romānā nav aprakstīti nez kādi supervaroņi, bet gan parasti ikdienas cilvēki, kurus virza ne tik daudz visuma mēroga ideāli, cik dienišķās izdzīvošanas jautājumi, un šķiet, ka tieši tas mani savaldzināja šajā darbā visvairāk un ir palicis atmiņā vēl šobaltdien – ka labs stāsts sanāk ne tikai par supermeni, bet par to, kas notiek ar mums katru dienu.
Ilze

Lai rakstīt fantastiku, BNR.1 datorprogrammā sabāzām ļoti daudz - mazāk romānus, vairāk zinātniskus pētījumus par robotiem! Man pašai Iecienītākie F&F autori - sākums būs maigās distopijas, ko radīja E.Nesbita, pašlaik visvairāk cienu P. Pulmanu, protams Raulingu, Artemis Faulzu, un izbaudīju arI Bada spēles. Izcils ir arī Patriks Ness.. Man patīk visi punkti, kur literatūra un fantastika pārklājas - Ian Makjuena Bērns laikā (Child in Time), piemērām; vai P.D. Džeimsa Cilvēku bērni. Noteikti savu iespaidu ir atstājis arī Duglasa Adams asprātibas par Stopotāju (Hitchhikers Guide to the Galaxy), kā arI aizraujošais 1959. gada amerikāņu TV seriāls, Twilight Zone - Mijkrēsla zona. Baņuta

Viņu ir daudz! Pēdējā laikā esmu sev atklājusi lielisku britu rakstnieku Ben Aaronovitz un Šarlēnu Harisu. Bet protams – klasiķiem vienmēr ir priekšroka – Tolkīns, Le Gvina, Martins un vēl daudzi citi.
Linda
Man ļoti ļoti patīk Ursulas Le Gvinas grāmatu sērija par Jūrzmes burvi. Varbūt zināt, vai latviski ir plānots izdod vēl kādu viņas grāmatu? :)
Jā gan! Jau ir iztulkots un pie redaktora atrodas viens no skaistākajiem Ursulas le Gvinas fantastikas romāniem pieaugušajiem - "Tumsas kreisā roka".
Jautaajums Laurai. Vai kaadaa no saviem varonjiem tu saskati sevi? Piemeeram, Laimes Monitoringa varonee?
Nē, pilnīgi noteikti ne. Man ir tendence veidot varoņus (sevišķi galvenās varones) pretējus sev, lai izvairītos no nejaušas sevis iekļaušanas darbā. Tāpēc arī meitenes mēdz būt pārgalvīgas un lecīgas, kaut gan es pati tāda nebūt neesmu. Reizēm man drīzāk gribētos līdzināties savām varonēm.:)
Jautaajums Laurai: Kas tevi mudinaaja nomainiit stilu? Saakumaa tavi romaani bija tiiraa fantaazija - puukji un vampiiri, bet peedejais romaans ir par naakotni.
Man nemitīgi gribas izmēģināt kaut ko jaunu un paskatīties, kas no tā sanāk. Sāku ar klasisko fantāziju, kas man tobrīd bija vistuvākā, tad pārcēlos uz mūsdienām, un vēl pēc tam nolēmu papētīt nākotni. Tur sava loma bija ļoti spilgtam sapnim, kas kalpoja par pamatu "Laimes monitoringam" (citādi diez vai būtu sadūšojusies ķerties pie zinātniskās fantastikas). Nav izslēgts, ka nākotnē vēl pamainīšu žanrus – šobrīd plānotais darbs ir caur un cauri piederīgs "steampunk" žanram. Mūzis man piespēlē visdažādākās idejas, un man atliek vien sekot viņa norādēm.:)
Vai cienijamie autori pazīst "Latvijas Fantāzijas un Fantastikas bedrību" un viņu domas par to?
LFFB ir pazīstama, un šopavasar man bija iespēja piedalīties "Latkonā", par ko ļoti priecājos. Lai gan pašā biedrībā neesmu dziļi iesaistījusies, ir patīkami apzināties, ka interese par fantāzijas un zinātniskās fantastikas žanriem Latvijā ir pietiekami liela, lai modinātu vēlmi izveidot šādu organizāciju.

Laura

Arī man ir bijusi lieliska iespēja saskarties ar LFFB darbību. Piedalījos, šķiet, 2008. gada Latkonā. Ārkārtīgi patika gan lekcijas, gan diskusijas, gan arī atsauksmes par interesantām fantāzijas un fantastikas grāmatām. Man ir liels prieks, ka šāda biedrība pastāv un, ka tiek popularizēts fantāzijas un fantastikas žanrs Latvijā.

Ellena

Protams, Aivar, LFFB neesmu aizmirsis:). Biedrība atstāja lielu iespaidu uz manu dzīvi, lai gan kopš 2003. gada, kad devos studēt ASV, aktīvi piedalījies neesmu. Bet vēl atceros, kā mēs Baltkonu rīkojām un uz Ventspils lokatoru viesus vedām. . . Nesen priecājos dzirdēt, ka biedrība turpina darbu un atkal vairāk uzmanības tiek pievērsts tieši literārām lietām.

Toms

Sveicināti, jā, dzirdēts ir, bet personiska saskare pagaidām nav sanākusi. Tātad viss vēl priekšā:)
Ilze

Prieks dzirdēt, ka tāds ir. Biedrības ir laba lieta, arī ja tā ir bedrība.:) BNR.1

Pazīstu! Pavasarī piedalījos LatCon. Bija interesanti.
Linda