Mākslinieces Sandras Dikmanes izstāde Amatu mājā.
1 photo • Aug 12 2020 14:44
2020.gada 17. augustā pulksten 16.00 Dobeles Amatu mājā tiks atklāta mākslinieces Sandras Dikmanes izstāde „Dienasgrāmata” jeb Vidzemes krāsu kodu meklējot
Manas bērnības un jaunības pilsētas ir Jelgava un Rīga. Esmu mācījusies Jelgavas 2.vidusskolā, Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, tad Mākslas akadēmijā, vēlāk arī Latvijas Universitātē un Starptautiskajā Praktiskās psiholoģijas augstskolā...More2020.gada 17. augustā pulksten 16.00 Dobeles Amatu mājā tiks atklāta mākslinieces Sandras Dikmanes izstāde „Dienasgrāmata” jeb Vidzemes krāsu kodu meklējot
Manas bērnības un jaunības pilsētas ir Jelgava un Rīga. Esmu mācījusies Jelgavas 2.vidusskolā, Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, tad Mākslas akadēmijā, vēlāk arī Latvijas Universitātē un Starptautiskajā Praktiskās psiholoģijas augstskolā, tomēr visilgāk – dzīves skolā. Vēlāk, sekojot savai ģimenei, esmu strādājusi Cēsīs, Rankā un nu jau 20 gadus Gulbenes Mākslas skolā – sākumā par skolotāju, tagad esmu direktore. Līdztekus algotam darbam vienmēr esmu iesaistījusies dažādos mākslas projektos, daudzus no tiem pati domāju un organizēju. Viens ņo būtiskākajiem pēdējo gadu projektiem ir tekstilmākslinieka Jūlija Straumes (1874-1970) dzīves un darbības izpēte Gruzijā un Latvijā, kuru kopā ar domubiedriem uzsāku 2013. gadā. Balstoties uz nodibinātajiem kontaktiem Tbilisi ar Latvijas Goda konsuli Regīnu Jakobidzi, Gruzijas latviešu biedrību “Ave Sol!” un sadarbību ar Gruzijas Tautas mākslas muzeju, ir izdevies Latvijā radīt “jaunu straumi” – Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs šogad trešo reizi rīko Starptautisku mākslas festivālu “Divi Jūliji”, kurš veltīts Jūlija Straumes un Jūlija Madernieka radošā mantojuma pētniecībai ar ieceri apjaust mākslas ideju vienotību Latvijā un pasaulē.
Viens no spilgtākajiem bērnības iespaidiem man saistās ar atmiņām par “lielo ceļojumu” uz Platones upes līci Jelgavas tuvumā. Atceros gaismu, krāsas, smaržas, ziedošu pļavu acu augstumā, brīnumainos sienāžus un sparīgos zemesvēžus…Tagad ziedi man sen vairs nav acu augstumā, tomēr dabas harmonija un nemākslotais skaistums joprojām šķiet sajūsmas vērts. Joprojām man ir svarīgi ceļot, redzēt un ieraudzīt, izjust un pārdomāt.
Izstādes “Dienasgrāmata” darbi ir veidoti kā redzētā piezīmes, tāda kā sajūtu, domu un iespaidu pierakstīšana krāsās. Pirmie darbi šai izstādei tapa pagājušajā 2019. gadā Gulbenes novadā, Druvienā notikušajā mākslas plenērā “Trīs dienas pirms…” . Plenērs notika mākslinieka Jūlija Straumes pirmajā skolā, tagad muzejā Druvienas Vecā skola. Fotografējot Druvienas dabas krāšņo pārpilnību, uzdevu sev jautājumu, kādi varēja būt mākslinieka pirmās krāsas, formas, kompozīcijas viņa bērnības zemē. Vēlāk, apstrādājot fotogrāfijas un veidojot krāsu izvilkumus datorgrafikā, neviļus sāka “austies” manas svītrainās segas. Druvienas krāsām pretī gribēju nolikt Gruzijas kalnu krāsas, jo, kā zināms, Jūlijs Straume 17 gadus nodzīvoja Gruzijā un pētīja Kaukāza paklāju rakstus. Šogad “segu aušana” turpinājās ar Jūlija Madernieka (1870-1955) dzimto vietu izpēti Gulbenes novada Stradu pagastā un Vecgulbenes muižā. Ir sajūta, ka šis projekts ir tikai pašā sākumā…
Papildus fotogrāfijām varēs apskatīt TLMS Avots un TLMS Bauska dalībnieču darbus, kas ir darināti ar dabas krāsvielām krāsotām vilnas dzijām. Dzijas krāsotas visas sezonas garumā meistares Dainas Ieviņas vadībā, izmantojot dažādus dabas materiālus, gan tik bieži sastopamo zeltslotiņu, gan tik eksotisku materiālu kā sēnes.
Kontaktinformācija:
Dobeles Amatu mājas pārzine
tālr.: 22049477
e- pasts: damatumaja@gmail.com
-