Galerija 11.11.2021
6 photos • Nov 11 2021 17:16
🇱🇻 11.novembris – Lāčplēša diena. Plīvojot sarkanbaltsarkanajiem karogiem, mirdzot svecīšu liesmiņām un lāpu ugunīm, šajā dienā ik gadu atceramies visus, kas reiz atļāvās sapņot par brīvu valsti, kas bija gatavi doties cīņās un ziedot savas dzīvības, lai Latvija ir brīva, neatkarīga valsts, kas darīja visu, lai nosargātu šo brīvību un stiprinātu valstiskuma apziņu. Apkārt notiekošais arī šogad ir...More🇱🇻 11.novembris – Lāčplēša diena. Plīvojot sarkanbaltsarkanajiem karogiem, mirdzot svecīšu liesmiņām un lāpu ugunīm, šajā dienā ik gadu atceramies visus, kas reiz atļāvās sapņot par brīvu valsti, kas bija gatavi doties cīņās un ziedot savas dzīvības, lai Latvija ir brīva, neatkarīga valsts, kas darīja visu, lai nosargātu šo brīvību un stiprinātu valstiskuma apziņu. Apkārt notiekošais arī šogad ir ieviesis korekcijas un arī šogad nav ļauts pulcēties kopīgam lāpu gājienam, lai vienoti dotos uz piemiņas vietām, bet mēs noteikti varam pieminēt un godināt brīvības cīnītājus individuāli, mēs varam aizdegt svecītes un nolikt ziedus piemiņas vietās, mēs varam ielūkoties vēstures lappusēs un atcerēties mūsu valsts sarežģītos sendienu notikumus, mēs varam stiprināt savu piederību un lojalitāti Latvijas valstij.
🇱🇻 Šajās dienās starp divām valstij nozīmīgām svinamām dienām - Lāčplēša dienu un Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienu 18.novembrī – mēs aicinām apmeklēt militārā mantojuma objektus un piemiņas vietas Gulbenes novadā!
Apmeklē pieminekli par Latvijas brīvību kritušajiem Gulbenes draudzes locekļiem, kas atrodas Brīvības ielā pretī Gulbenes Evaņģēliski luteriskajai baznīcai, noliec ziedus un svecītes, godinot brīvības cīnītājus! Piemineklis veidots pēc E.Ābeltiņa meta, atklāts 1929.gadā. Piemineklis atjaunots 1992.gada 10.novembrī (tēlnieks O.Feldbergs).
Vēl viena ar militāro mantojumu saistīta vieta Gulbenē, ir Gulbenes dzelzceļa stacija un piemineklis represiju upuriem. Gulbenes dzelzceļa stacija celta 1928.gadā. Brīvības cīņu laikā, 1919.gada 31.maijā, atbrīvojot Gulbeni no lieliniekiem, 1.(4.)Valmieras kājnieku pulks šeit ieguva ievērojamu daudzumu kara trofeju. Kā nozīmīga mezgla stacija tā tika bombardēta 1944.gada pavasarī. Pēc kara stacija atjaunota sākotnējā izskatā. No Gulbenes dzelzceļa stacijas 1941.gada 14.jūnijā tika deportēti gan civiliedzīvotāji, gan Litenes vasaras nometnē arestētie virsnieki. Pie stacijas izvietota piemiņas plāksne un piemineklis represētajiem (tēlnieks I.Ranka).
Spārītes parkā atrodas 2.pasaules karā kritušo padomju karavīru Brāļu kapi. Brāļu kapu skulpturālā ansambļa autors ir arhitekts G.Barkāns, tēlnieces G.Grundberga un I.Zandberga. Šeit izveidota piemiņas siena ar 36 akmens plāksnēm, uz kurām iegravēti kritušo uzvārdi, iniciāļi un dienesta pakāpes. Piemineklis atklāts 1968.gadā, kad šeit tika pārapbedīti kritušie no dažādiem tā laika Gulbenes rajona ciemu brāļu kapiem. Kopskaitā brāļu kapos apglabāti 1125 padomju karavīri, partizāni un miliči.
Brīvības cīnītāju piemiņu esi aicināts godināt arī Tirzas Kancēna kapos, kur atrodas piemineklis Brīvības cīņās kritušajiem Tirzas draudzes locekļiem. Piemineklis veidots no skaldīta laukakmens, pēc arhitekta Aleksandra Birzenieka un tēlnieka Vilhelma Treija projekta pēc Brāļu kapu komitejas Tirzas nodaļas pasūtījuma, to kalis akmeņkalis Blumbergs. Piemineklis tapis par Tirzas draudzes locekļu un Brāļu kapu komitejas ziedotajiem līdzekļiem. Pieminekļa fondā bija saziedoti 2377 lati. Atklāts 1928.gada 9.septembrī.2008.gadā ar Tirzas attīstības biedrības palīdzību veikta pieminekļa restaurācija.
Īstu vēstures stundu izdzīvosi, ja dosies uz Latvijas Republikas armijas vasaras nometnes vietu Litenē, kas ir valsts nozīmes vēsturiska notikuma vieta. Šeit ik uz soļa pretī jundīs vēsturiska elpa. No nometnes laikiem šeit ir saglabājusies pārtikas noliktava, ēku pamati. Teritorijā ir izveidota skatu platforma, kurā plīvo Latvijas karogs, novietoti soli, labiekārtota ugunskura vieta. Ar Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku atbalstu uzstādīts demilitarizēts lielgabals. Uz informatīvajiem stendiem varēsi ielūkoties vēsturiskajos notikumos.
Turpat Litenē, Litenes kapos, apmeklē 2001.gada 14.jūnijā atklāto arhitektu Dinas Grūbes, Benitas un Daiņa Bērziņu, akmeņkaļu Ivara Feldberga un Sandra Skribnovska radīto memoriālu „Sāpju siena”, kas simbolizē 1941.gada nogalināto karavīru atdusas vietu. 1988.gada oktobrī bijušās Latvijas armijas vasaras nometnes teritorijā Sitas silā Litenes pagastā tika atrasti 1941.gada jūnijā padomju armijas noslepkavoto 11 virsnieku pīšļi. Lai gan tos neizdevās identificēt, tomēr 1989.gada 2.decembrī, iesvētot dievkalpojumā Gulbenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā, svinīgi pārapbedīja Litenes kapos.