J.Vai SH ir labs sargsuns?
A.Nē. Kaut arī viņa vilka izskats ir biedējošs. SH ir ļoti draudzīgs un bez sargsuņa instinktiem. Drīzāk iebrucējs tiks nolaizīts līdz nāvei.Vai SH sadzīvo ar bērniem?
Jā, bet jāpatur prātā, ka SH ir ļoti enerģisks un nejauši var apgāzt bēbi. SH ir ļoti aktīvs, bet nekad nedarīs pāri bērnam.
Vai visiem SH ir zilas acis?
Nē, kaut arī cilvēki tā domā. SH ir pieļaujamas visas acu un apmatojuma krāsas. Dažreiz gadās bi-eye dažādu krāsu acis (piem.: zila un brūna). Dažreiz acs ir dubultkrāsā (piem.: 1/4 zila un 3/4brūna). Tas nav trūkums, vai brāķis, bet pigmentācijas paveids. Šai šķirnei tas ir pieļaujams.
Vai zilacaini suņi ir jūtīgāki pret saules gaismu?
Nē, savādāk tie ciestu no ‘sniega akluma’.
Vai SH ir jūtīgs pret karstu klimatu?
SH paliek mazāk aktīvs un meklē aukstākas vietas kur patverties. Nebūtu laba ideja nodarbināt suni, ja gaisa temperatūra pārsniedz 18° C ēnā.
Vai SH ir slimīgi?
Nē, SH imunitāte ir ļoti augsta, ja vien suns tiek labi barots, kopts un ir pareizi audzēts jau no dzimšanas brīža.
Tomēr jāatceras, ka SH ir raksturīgas iedzimtās slimības:
Ļoti bieži sastopamas - Acu problēmas (katarakta, radzenes atrofija, tīklenes distrofija, kuru rezultātā var iestāties pilnīgs aklums).
Retāk- Locītavu saslimšana - gūžu displāzija.
Neiroloģiskas problēmas – epilepsija
Hormonu izraisīts - ZN deficīts
Vairāk par visu lasiet -http://www.siberianhuskyhealthfoundation…
Lai maksimāli samazinātu risku iegūt kucēnus, kas varētu nest sevī šo slimību gēnus un vēlāk saslimt, vai nodot to tālāk saviem pēcnācējiem, pirms pārojuma SH ir obligāti jāpārbauda vismaz uz acu slimībām. Tas samazina risku par aptuveni 95%.
Nekad neiegādājaties kucēnu, ja tā vecākiem NAV veiktas oficiālas pārbaudes un audzētājs Jums nevar uzrādīt orģinālu sertifikātu!!!
Vai SH ir daļēji vilks?
Nē, kaut arī cilvēki patīk domāt šo romantisko domu. SH ir suņu šķirne, kas ir jau izkopta vairākus tūkstošus gadu, kaut arī atzīta salīdzinoši nesen. Daudzās filmās SH tiek izmantoti lai attēlotu vilkus, kas ir pamatā šīm baumām (Seriāls ‘Due South’).
Vai SH ir vajadzīga liela teritorija?
Nē. SH izskraidās arī 1200 m². Bet būtu ļoti nežēlīgi ieslodzīt SH mazā voljērā. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka lai vai cik liels ir pagalms, ar SH obligāti ir jānodarbojas skrienot vai velkot riteni praktiski katru dienu!!!
Vai SH astei ir jābūt gredzenā vai uzmestai uz muguras?
noteikti NĒ, tas ir nozīmīgs eksterjera trūkums, kas traucē veidoties pareizam solim - augšējai līnijai skrējienā, kas SH ir pats svarīgākais!!!
Vai SH ir viegli apmācāms?
Ne vienmēr. SH ir inteliģents suns un parasti nepaklausa pavēlei tāpēc ka negrib, nevis tāpēc ka nesaprastu to. SH var būt pat ļoti stūrgalvīgs. Tomēr neskatoties uz šiem faktiem daudzi SH piedalās Agility un paklausības sacensībās arī ar labiem rezultātiem, tomēr reti kad tie ir pirmajās vietās. Tātad visam pamatā ir darbs, pacietība, darbs pacietība utt., utt.
Ja tomēr vēlaties suni, kurš vienmēr klausa, labāk izvēlaties citu šķirni!!! SH ir radīts lai skrietu, vilktu, nevis izpildītu viņuprāt muļķīgas komandas.
Vai SH ēd daudz?
Nē. Ne vairāk kā citi. Bet ja ģimenē ir citi suņi, konkurence dara savu.
Ko ēd SH?
Augstākās kvalitātes (super premium) sauso suņu barību. Mēs patreiz savus SH barojam ar "PROFORMANCE".
Svaigu liellopa gaļu, kuņģus, diafragmas, rīkles, vaigus, jēlas olas, biezpienu, dažādus dārzeņus, arī augļus un kā gardums kalpo kaltētie subprodukti (cīplsas, kuņģi, trahejas utt.).Kāda sēta ir ieteicama SH?
Labi celta, vismaz 180 cm augsta, ar drāšu sietu (plastmasas vai koka sēta tiks ātri sagrauzta) un vismaz 30 cm zemē ierakts šīferis, stingrs siets vai betona plāksnes.
Vai SH ir skaļš?
Jā un nē. SH reti rej, bet dažreiz no sirds dziļumiem izlaužas sentēvu gaudojiens. Sevišķi skaļš SH paliks tad, ja netiks nodarbināts un skums pēc cilvēku vai cita suņa sabiedrības.
Vai SH var dzīvot viens?
NĒ, NĒ un vēlreiz NĒ! SH ir bara dzīvnieks un nekad negribēs palikt viens. Mājas jābūt vai nu kādam cilvēkam vai arī vēl kādam sunim. Tāpēc SH pārsvarā tur pa pāriem.
Vai SH sadzīvo ar kaķiem?
Tikai ja ir uzauguši kopā ar tiem. Tomēr lai vai cik draudzīgi SH izturas pret kaķi, tos nekad nevajadzētu bez uzraudzības atstāt kopā. Kaimiņu kaķis un parējie, parasti tiks uztverti kā medījums.
Vai SH ir destruktīvs?
JĀ! Un kā vēl!!! It īpaši ja garlaikojas. Tie rok, grauž, plēš. Dažreiz pat dīvāns var tikt pārvērsts līdz nepazīšanai. Lai novērsto to, SH vajag daudz mantiņu un fizisko slodzi. Labs haskijs ir noguris haskijs
Tituli.
CAN CH – Kanādas Čempions.
Lai iegūtu CAN CH titulu, jāiegūst 10 punkti pie trīs dažādiem tiesnešiem. Vismaz 1 reizi iegūstot 2 punktus šķirnes vai grupas sacensībās. Punktu skaits ir atkarīgs no dalībnieku skaita. 1 dalībnieks – 0 punktu.
AM CH – ASV Čempions.
Lai iegūtu AM CH ir jāiegūst 15 punkti, pie trim dažādiem tiesnešiem, tai skaitā ietverot vismaz 2 Major Win (nozīmīgas uzvaras) pie 2 dažādien tiesnešiem. Punktu skaits tiek noteikts atkarība no dalīnieku skaita, papildus tiek ņemts vērā šķirne, dzimums un ģeogrāfiskais novietojums. AKC katru gadu nosaka punktu sadalījumu starp izstādēm. Vienā izstādē sunsvar iegūt no 1 līdz 5 punktiem. Uzvara ar trim, četriem vai pieciem punktiem tiek dēvēta par Major Win (nozīmīga uzvara).
INTER CH – FCI Internacionālais Skaistuma Čempions.
Titulu iegūst suns no 15 mēnešu vecuma, savācot 4 CACIB pie trim dažādiem tiesnešiem strarptautiskajās sacensībās.
BIS: Best in showLabākais suns izstādē.
BISP Best In Show Puppy
Labākais kucēns izstādēAOM: Award of merit / FCI CQ
Kvalitātes sertifikāts.
BOB: Best of BreedLabākais šķirnes pārstāvisBOO: Best of opposite sex
Labākais pretējā dzimuma pārstāvis.
BIG: Best in Group
Labākais suns grupā.Piedalās suņi, kas uzvarējuši šķirnes sacensībās - saņēmuši BOB. BIG# - grupas sacensībās ieņemtā vieta.
TT : Temperament Test
Uzvedības testsWD : Working team dogWLD : Working Lead dogWD: Vadošais darba suns.
WLD: Vadošais darba suns: līderis.
Pajūga vilkšana distancē ar minimālo garumu 50 jūdzes (~80 km). Kvalifikācijas brauciens ne īsāks kā 10 jūdzes (~16 km).
Can.SD: Canadian Sled Dog Can.SDX: Sled Dog Excellent
Can.SD: Kanādas Pajūga suns
CAN.SDX: Labākais Kanādas pajūga suns.
SD titula iegūšanai – pajūga vilkšana vismaz 50 jūdžu kopsummā, vismaz 3 pabeigtās sacīkstēs. Pabeigta sacīkste nozīmē – viena vai vairāku ātrumposmu vidējais veikšanas laiks nepārsniedz pirmo trīs ātrāko pajūgu uzrādīto vidējo laiku 25% robežās. SDX – jāiegūst SD tituls un kopējā pajūga vilkšanas kopsumma pārsniedz 100 jūdzes (~160 km) vismaz trijās pabeigtās sacīkstēs.
Am.SD: American Sled dogAM.SD: Amerikas pajūga suns
(Am.SD Requirement: Purebred Siberian husky registered with AKC)
Šo titulu var iegūt AKC reģistrēts SH. Pajūga vilkšanas kopējam garumam jāoārsniedz 100 jūdzes (~160 km) vismaz 5 pabeigtās sacīkstēs. Pabeigta sacīkste – vidējais ātrumposmu uzrādītais laiks nedrīkt būt lielāks par 1.33 reizēm kā pirmajiem 3 pajūgiem attiecīgajā klasē (suņu skaits pajūgā). Ja sacensībā piedalās mazāk par 8 pajūgiem, pajūgam jāfinišē ne zemāk kā 50% no pajūgu skaita kā arī jāievēro laika noteikumi. Sprinta sacensībām pastāv garuma ierobežojums ātrumposmiem. Ierobežotajām – jūdžu skaits >= suņu skaits pajūgā, neierobežotajām – ne mazāk kā 10 jūdzes (~16 km).