Galerija 01.07.2021
5 photos • Jul 1 2021 11:10
🐢🐢🐢
Dažam apmeklētājam baseinu kaskāde līdzās Rīgas Zoodārzs (Riga Zoo) roņu ekspozīcijai šķiet tukša un pamesta, bet, ieskatoties uzmanīgāk, uz baseinu malām labi var redzēt tumšiem maizes klaipiem līdzīgus bruņrupučus, kas izlīduši no ūdens pasauļoties. Kopumā šajā ekspozīcijā ir 28 savvaļā, galvenokārt, Ziemeļamerikā sastopami ūdens bruņrupuči, kurus vairāku gadu laikā uz zoodārzu atnesuši Lat...More🐢🐢🐢
Dažam apmeklētājam baseinu kaskāde līdzās Rīgas Zoodārzs (Riga Zoo) roņu ekspozīcijai šķiet tukša un pamesta, bet, ieskatoties uzmanīgāk, uz baseinu malām labi var redzēt tumšiem maizes klaipiem līdzīgus bruņrupučus, kas izlīduši no ūdens pasauļoties. Kopumā šajā ekspozīcijā ir 28 savvaļā, galvenokārt, Ziemeļamerikā sastopami ūdens bruņrupuči, kurus vairāku gadu laikā uz zoodārzu atnesuši Latvijas iedzīvotāji. Vairums no viņiem ir kādam apnikuši mājas “mīluļi”, bet dažs – atrasts rāpojot pa parku vai peldot dīķī. Lielākā daļa bruņrupuči ir “dzīvnieku mīlētājiem” vispazīstamākie sarkanausu bruņrupuči.
Savulaik vairāku sugu Amerikas ūdens bruņrupuču mazuļi no speciālām audzētavām tika milzīgā skaitā nogādāti Eiropas (arī Latvijas) zooveikalos un kļuva par mājas “mīluļiem”, kuri gana ātri izauga lieli un saimniekiem nereti apnika. Daudzi nonāca zoodārzā, bet citi diemžēl tika izlaisti dīķos un ezeros, tā kļūstot par konkurentiem Eiropas “iedzimtajam” Eiropas purva bruņrupucim (Emys orbicularis). Un konkurence kļuva “negodīga”, jo, līdz ar Amerikas bruņrupučiem, Eiropā nonāca vismaz 4 sugu bruņrupuču parazīti.
‼ Šobrīd vairāku sugu Amerikas ūdens bruņrupuči Eiropā atzīti par invazīvām sugām, kas apdraud vietējo sugu izdzīvošanu. 2014. gada 22. oktobrī tika pieņemta Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr. 1143/2014 par invazīvu svešzemju sugu introdukcijas un izplatīšanās profilaksi un pārvaldību Eiropas Komisija apstiprinātajā to invazīvo svešzemju sugu sarakstā, kas rada bažas ES.
Arī Latvijā par invazīvām tiek uzskatītas 4 Amerikas bruņrupuču sugas – sarkanausu bruņurupucis (Trachamys scripta elegans), dzeltenausu bruņurupucis (Trachamys scripta scripta), Kamberlendas bruņurupucis (Trachamys scripta troosti), kā arī trīs rakstainā bruņurupuča (Trachemys scripta) pasugas. Šobrīd Dabas aizsardzības pārvalde uzsākusi informācijas vākšanu par iespējamo šo dzīvnieku izplatību Latvijā un aicina katru, kas manījis dabā ūdens bruņrupuci, ziņot ➡ https://ozols.gov.lv/kartes/apps/sites/...
Savukārt Rīgas Zooloģiskais dārzs lūdz apnikušo “mājas mīluli” – bruņrupuci – nekādā gadījumā neatlaist Latvijas dīķos un ezeros. Labāk lai tas pievienojas 28 zoodārza baseina iemītniekiem!