Galerija 13.09.2024
5 photos • Sep 13 12:35
Rīgas senā ūdens balss
Raksta autors Andris Tiļļa
Gadalaiki atspīd ūdens spogulī – dabas ritē viss ir vienotā veselumā: ūdens klājs uzkāpj debesīs un tā zilgme nolīst kā veldzējums. Ūdeņu Rīgas pilsētas teritorijā – cik uziet. Ne velti tautasdziesmā raksturots: ″Pati Rīga ūdenī.″ Ķīšezers, Juglas ezers, kanāls, upītes, taču galvenā ir Daugava, ūdensceļš, kas savieno austrumus un rietumus. Meklē...MoreRīgas senā ūdens balss
Raksta autors Andris Tiļļa
Gadalaiki atspīd ūdens spogulī – dabas ritē viss ir vienotā veselumā: ūdens klājs uzkāpj debesīs un tā zilgme nolīst kā veldzējums. Ūdeņu Rīgas pilsētas teritorijā – cik uziet. Ne velti tautasdziesmā raksturots: ″Pati Rīga ūdenī.″ Ķīšezers, Juglas ezers, kanāls, upītes, taču galvenā ir Daugava, ūdensceļš, kas savieno austrumus un rietumus. Meklēju ieskatu, kā mainījies šīs un arī citu mazo upju un ūdeņu tecējums, kā to ceļš pavērsts citā virzienā vai ieslēgts pazemes caurulēs.
Aizraujoši uzzināt arī par kanāliem, dzirnavdīķiem un citām ūdenstilpēm, kuras zudušas vai vietām vēl nojaušamas. Klātienes un neklātienes pastaigā dodos kopā ar nozares speciālistiem uzzināt, saklausīt dižpilsētas seno ūdens balsi. Ir gandarījums par katru sakopto vietu pie Rīgas ūdeņiem, pieeju pie tiem, kas ļauj izjust urbānajā vidē dabas pievilcību. Ir bauda pabūt gan Daugavas, Mazjumpravas dīķa krastā vai Uzvaras parkā pie mākslīgi izveidotās ūdenstilpes, gan pie gleznainās Mārupītes. Šovasar izveidota Juglas ezera pastaigu taka "Sajūti Juglu", īpaša nozīme ir šādiem Rīgas zaļajiem gaiteņiem – teritorijām ar dabas daudzveidību. Pilsētvidē raksturīgi ir mazie ūdensobjekti (dīķīši, grāvji, kanāli...) – tie bagātina vides ainavu, sniedzot iedzīvotājiem iespēju dažāda rakstura rekreācijai – pastaigām, piknikiem, pasēdēšanai, skata baudīšanai... Lai gūtu ieskatu ūdeņu daudzveidībā, iepazinos ar izzinošu materiālu “Ūdensobjektu un krastmalu ārpus Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritoriju izpēte” (SIA “Metrum” 2013), kurā analizēts vēsturisko ūdens objektu izvietojums un Rīgas teritorijā identificēti vairāki izzuduši vai slikti funkcionējoši vēsturisko ūdens objektu posmi.
👉Visu rakstu lasiet žurnāla 5. septembra numurā! #latvijasmediji #mājasviesis