Galerija 04.03.2024
3 photos • Mar 4 08:57
Viens no garākajiem Latvijas krogiem!
Raksta autors Zigmunds Bekmanis
Pagājušā gada nogalē atklājām jaunu rubriku “Krogu stāsti”. Nu, kad iesācies jaunais gads arī pēc ķīniešu horoskopa, kā solīts, turpinām to ar stāstu par Šļākas krogu, kas reiz baudījis garākā kroga godu Latvijā un ko kāds ceļotājs pirmās brīvvalsts laikā aprakstījis šādi: “Tas ir divsimt soļus garš un aizņem tādu zemes platī...MoreViens no garākajiem Latvijas krogiem!
Raksta autors Zigmunds Bekmanis
Pagājušā gada nogalē atklājām jaunu rubriku “Krogu stāsti”. Nu, kad iesācies jaunais gads arī pēc ķīniešu horoskopa, kā solīts, turpinām to ar stāstu par Šļākas krogu, kas reiz baudījis garākā kroga godu Latvijā un ko kāds ceļotājs pirmās brīvvalsts laikā aprakstījis šādi: “Tas ir divsimt soļus garš un aizņem tādu zemes platību, no kuras varētu iztaisīt vienu amatniecības zemes gabalu.”
Šim krogam bijuši vēl vairāki citi nosaukumi – Baznīckrogs, Pilskrogs –, kas neļauj pat nojaust, kurā Latvijas novadā tas atrodas, jo piļu un baznīcu Latvijā ir simtiem un tādu apdzīvotu vietu kā Šļāka mūsdienu kartēs neatrast. Tad nu pateikšu mazliet priekšā, ka krogs atrodas sešu ceļu krustojumā, kas, tulkots no vācu valodas, devis nosaukumu arī apdzīvotajai vietai – “Sechswegen”. Protams, tā ir Cesvaine – viena no Latvijas mazpilsētām Vidzemes augstienē – un atrodas 164 kilometrus no Rīgas. Jau no seniem laikiem te brūvēts alus un brandvīns, un barona Vulfa pils pagrabi vienmēr bijuši pilni ar laba vīna, liķiera un brandvīna pudelēm. Šīs tradīcijas atdzimušas un tiek turpinātas joprojām. Rakstu avotos pirmais krogs Cesvainē minēts jau pirms 1520. gada. Šļākas krogs, ņemot vērā tā atrašanās vietu, tipoloģiski pieskaitāms kā pilskrogiem, tā arī baznīckrogiem un lielceļa krogiem. Šķiet, 1756. gada Cesvaines muižas plāns ir viens no senākajiem avotiem, kurā parādās Šļākas kroga (“Slaacke krug”) vārds. Jēnas universitātē studējušais grāmatizdevējs un Cesvaines draudzes mācītājs Gotlībs Frīdrihs Mītels (1735–1806) to pirmo reizi pieminējis 1765. gadā. Tolaik, visticamāk, kroga ēka bijusi būvēta no koka.
👉Visu rakstu lasiet žurnāla 22. februāra numurā! #mājasviesis #latvijasmediji