Izstādes par Otrā pasaules kara modi atklāšana
23 photos • Jul 24 2019 21:00
Trešdien, 24. jūlijā, Liepājas muzeja filiālē "Liepāja okupāciju režīmos" K. Ukstiņa ielā 7/9 atklāja izstādi par Otrā pasaules kara laika modi, kurā ir skatāmi vēsturiskie tērpi no slavenā modes vēsturnieka un populārā televīzijas raidījumu vadītāja Aleksandra Vasiļjeva (Parīze, Francija) privātkolekcijas.
Izstādes atklāšanā piedalījās arī pats Aleksandrs Vasiļjevs.
Izstāde stāsta ne t...MoreTrešdien, 24. jūlijā, Liepājas muzeja filiālē "Liepāja okupāciju režīmos" K. Ukstiņa ielā 7/9 atklāja izstādi par Otrā pasaules kara laika modi, kurā ir skatāmi vēsturiskie tērpi no slavenā modes vēsturnieka un populārā televīzijas raidījumu vadītāja Aleksandra Vasiļjeva (Parīze, Francija) privātkolekcijas.
Izstādes atklāšanā piedalījās arī pats Aleksandrs Vasiļjevs.
Izstāde stāsta ne tikai par modi, bet, pateicoties Liepājas muzeja un Latvijas Kara muzeja krājuma priekšmetiem, vēstures liecībām no Ingvildas un Andra Skābes, Ivara Vītola privātkolekcijām, ļauj izjust ļaužu dzīvi, noskaņojumu un centienus kara apstākļos. Izstādes vizuālo koncepciju veidojusi scenogrāfe Anna Heinrihsone.
Otrais pasaules karš satriecis cilvēci ar savu cietsirdību un cinismu, atstājot spēcīgu ietekmi uz dažādām dzīves sfērām, iespaidojot katru ģimeni, cilvēku personiski. Kara laikā radās īpašs modes stils.
Līdz ar Otrā pasaules kara sākumu sievietēm bija jūtama tieksme apģērbu veidot praktiskāku, vīrišķīgāku, ar militāru siluetu. Tas atspoguļoja sabiedrības kopējo noskaņojumu un atbalstu karojošajiem tuviniekiem.
Jaunajā militārajā stilā apģērbā bija jaušamas detaļas, kas aizgūtas no armijas formastērpiem – modē bija metāla pogas, uzšūtas kabatas, siksnas un uzpleči. Tērpos kā aktualitāte ienāca uzsvērti pleci, kas izpaudās žakešu un mēteļu, kleitu un kostīmu polsteros.
Mainījās arī tērpu krāsu palete. Jaunais siluets tika veidots ar īsākiem svārkiem nekā iepriekšējās desmitgadēs, apavi bija uz augstas platformas. Modē turbānveidīgas cepures, matu tīkliņš un dārgo zīda zeķu imitācija – ar brūnu zīmuli uzzīmējot vīli uz kailām kājām. Kara laika tērpa izveidē izteikti jūtams bija materiālu deficīts. Augstāk stāvošie un turīgākie ļaudis vēl varēja rast ceļus materiāla ieguvei, tomēr bieži vien sievietes bija spiestas pieiet šai problēmai radoši.
Tomēr, ja neizdevās atrast tērpu pietiekami iespaidīgu, tad neapšaubāmi galvenais kara laika modes akcents bija sarkanas lūpas, kas tika plaši izmantots.
Kad nacisti okupēja Parīzi, daudzi modes nami bija spiesti pārtraukt savu darbību, bet daži dizaineri emigrēja uz ASV. Izstādē varēs iepazīties ar kara laika modes tērpiem no tādiem Francijas modes namiem kā – “Lilli Ann”, “Maggy Rouf”, “Agnes Drecol”. Eksponēti arī tērpi no Vācijas, Austrālijas, ASV un citām valstīm - modes namu un vienkārši prasmīgu šuvēji darinājumi.
Otrā pasaules kara priekšvakarā daudzās pasaules valstīs krita demokrātiskie režīmi un pie varas nāca autoritārie līderi, kā Ādolfs Hitlers Vācijā un Benito Musolīni Itālijā. Autoritāro līderu varas un ietekmes sfēru sadalīšana noveda pie politiskā saspīlējuma Eiropā. 1939. gada 23. augustā starp nacistiskā Vācija un Padomju Savienība parakstīja Molotova – Ribentropa paktu ar slepeno pielikumu. Tā rezultātā 1939. gada 1. septembrī Vācija uzbruka Polijai. Sākās Otrais pasaules karš Eiropā.
1940. gada jūnijā Padomju Savienība sāka Baltijas valstu okupāciju un gatavojās karam ar Vāciju.
1941. gadā Nacistiskā Vācija iebruka Padomju savienībā, un pasaules valstis sadalījās divās karojošās nometnēs.
Karš ilga sešus gadus. Pavisam tajā tika ierauta sešdesmit viena valsts, un tas aptvēra vairākus kontinentus. Tas noveda pie nepieredzēti lieliem cilvēku upuriem. Kopumā Otrajā pasaules karā dzīvību zaudēja vairāk nekā 60 miljoni cilvēku.
Izstāde skatāma Liepājas muzeja filiālē „Liepāja okupāciju režīmos" K. Ukstiņa ielā 7/9 no 24. jūlija līdz 30. decembrim.
Ieeja izstādē 3.00 EUR, bērniem līdz 7 gadu vecumam - bez maksas.