Emīla Dārziņa Jāņaskola

Share

Jaunumi

Read older posts

Runā

    Jāņaskola.

    JAUNPIEBALGAS JĀŅASKOLA.


    Pusceļā starp Vecpiebalgu un Jaunpiebalgu jau gandrīz pusotru gadsimtu tuvākajai apkārtnei pāri paceļas Jāņaskola. Tagad- senu koku ieskauta, bet sākotnēji, kailā paugurā uzcelta, tā bija kā gaismas pils kalna galā. Vairāk nekā 90 gadus skolā pirmās zināšanas apguva apkārtējo ļaužu bērni, bet nu jau  47 gadus tā savu gaismas nesējas misiju turpina kā muzejs.

    Jāņaskola uzcelta 1871.gadā. Tas ir laiks, kad izveidojas latviešu tautskola, kad mācības tiek pārceltas no zemnieku istabām, rijām vai klētiņām uz daudz gaišākiem un plašākiem skolas namiem.

    Jaunpiebalgā skolām dod pirmo skolotāju vārdus. Pētera skolā pirmais skolotājs ir Pēteris Ceriņš, Jēkabak skolā- Jēkabs Timermanis, Jāņa skolā pirmais skolotājs ir komponista Emīla Dārziņa tēvs Andžs, taču vārds Andžs skolas nosaukumā mācītājam šķiet nepiemērots un skolai dod Jāņa vārdu. Iespējams, tādēļ, ka tas sasaucas ar Jānēnu māju nosaukumu. Lejas Jānēni ir Andža Dārziņa dzimtās mājas, kurās viņš pēc draudzes skolas beigšanas sāk mācīt bērnus jau 1861.gadā.

    Sākumā Jāņaskola ir vienstāva ēka no akmens mūra ar salmu jumtu, taču skolēnu skaits tuvojas simtam, un jau 1875.gadā uzbūvē otro stāvu- vispirms gan tikai vienā galā. Tad skola nodeg un tiek atjaunota. Beidzot tais ir otrais stāvs no sarkaniem ķieģeļiem un dakstiņu jumts. Tas viss notiek 19.gadsimtā.

    Ēkā četrgadīga pamatskola darbojas līdz 1963.gadam. Atzīmējot Emīla Dārziņa 90.dzimšanas dienu, 1965.gadā Jāņaskolā iekārto komponista piemiņas istabiņu, bet 1968.gada 11.augustā atklāj Emīla Dārziņa un Jāņa Sudrabkalna muzeju.

    Runā

      Emīla Dārziņa nedēļa Piebalgā

      No 3.novembra līdz 7.novembrim Piebalgā Emīla Dārziņa nedēļa.

      Vēlā rudenī, kad  dienas šķiet krēslainas jau no paša rīta un vakari gari un tumši, piebaldzēni aicina pieminēt komponistu Emīlu Dārziņu un rast gaišumu dižā latviešu komponista mūzikā.

      Īsais, bet spilgtais Emīla Dārziņa (1875.gada 3. novembris- 1910. gada 31. augusts) mūžs cieši saistīts ar  Jaunpiebalgas „Jāņaskolu” ,  kur  komponists dzimis un uzaudzis.  Skolā, kur  vairāk kā 90 gadus pirmās zināšanas apguvuši  apkārtnes bērni, dzīvo topošā komponista ģimene, tēvs  Andžs Dārziņš ir pirmais šīs skolas skolotājs un tieši šeit Emīls uz mūžu iemīl mūziku.  Atzīmējot Emīla Dārziņa 90.dzimšanas dienu, 1965.gadā Jāņaskolā iekārto komponista piemiņas istabiņu, bet 1968.gada 11.augustā atklāj Emīla Dārziņa un Jāņa Sudrabkalna muzeju.

      2015.gads ir Emīla Dārziņa 140. jubilejas gads. Piebalgas muzeju apvienība „Orisāre” aicina ikvienu komponista jubilejas nedēļā no 3.11. līdz 7.11. pieminēt Emīlu Dārziņu un piedāvā apmeklēt muzeju  „Jāņaskola” bez maksas, pavadot kādu mirkli komponista bērnības un mūzikas pasaulē.

      3.novembrī Piebalgas muzeju apvienība „Orisāre” un Jaunpiebalgas bērnu mūzikas skola organizē akciju ”Ciemos Emīls Dārziņš”. Laikā no 9.30 līdz 14.00 Jaunpiebalgas un Vecpiebalgas novadu domēs, veikalos, skolās un citās sabiedriskās vietās ciemosies Jaunpiebalgas mūzikas skolas audzēkņi un sniegs nelielus koncertus komponista dzimšanas dienas noskaņās.

      7.novembrī pl.15.00 „Jāņaskolā”, Jaunpiebalgā, uz koncertu „Emīla darbi un nedarbi”, aicina Emīla Dārziņa jauktais koris.

      2003. gada 3. novembrī dibinātais  Swedbank koris (ar toreizējo nosaukumu – Hansabankas koris) no 2014. gada  turpina darbu ar nosaukumu Emīla Dārziņa jauktais koris. Ilggadējais kora mākslinieciskais vadītāju un galveno diriģents  Artūrs Ancāns. Šobrīd kora diriģenti ir Nora Vītiņa - vokālās grupas "Latvian Voices" dalībniece, Rūdolfs Krēsliņš - Latvijas Mūzikas akadēmijas Māra Sirmā kordiriģēšanas klases absolvents un Agnese Urka - Sigvarda Kļavas klases audzēkne. Spraigā mēģinājumu darbā, koncertējot un regulāri uzstājoties starptautiskos konkursos, koris ir audzis un pilnveidojies. Koris kā galveno mērķi ir sev izvirzījis būt par Latvijas amatierkoru paraugkori, ko arī godam aizstāv, piedaloties un gūstot augstus novērtējumus konkursos gan Latvijā, gan ārvalstīs. Tā 2013. gadā iegūta  Zelta medaļa Tautas mūzikas kategorijā I Eiropas koru olimpiādē, Austrijā, Grācā un  – 1. vieta 2013. gada   Latvijas Dziesmu svētku Koru karos.

      Emīla Dārziņa jauktais koris. Diriģente Nora Vītiņa.
      "Jāņaskolas" Lielā klase.

      About this profile

      Emīla Dārziņa un Jāņa Sudrabkalna memoriālais muzejs "Jāņaskola" veltīts komponista Emīla Dārziņa(1875–1910) dzīvei un ģeniālajai daiļradei. Oliveretto taka, kas aizlokās līdzās muzejam, ieved dzejnieka Jāņa Sudrabkalna(1894–1975) pasaulē.

      Contacts More »

      Opening hours

      M. – T. Closed
      W. – S. 10:00 — 17:00