Dziļurbuma akas izveide Rīgā - Ģeotermiskās apkure
1 video • Nov 14 2013 22:57
Dziļurbums jeb artēziska aka
Dziļurbumu ierīko, caururbjot ūdens necaurlaidīgo māla slāni. Ūdeni zem tā dēvē par spiediena jeb artēzisko ūdeni, jo tas ir saspiests. Urbuma ierīkošanas laikā šis ūdens it kā tiek atbrīvots, un spiediens no dziļuma ceļ to augšā pa caurulēm līdz t.s. ūdens līmenim. Dziļurbuma ūdenī parasti ir palielināts dzelzs daudzums un tāpēc tas ir cietāks. Pret to cīnās, uzst...More Dziļurbums jeb artēziska aka
Dziļurbumu ierīko, caururbjot ūdens necaurlaidīgo māla slāni. Ūdeni zem tā dēvē par spiediena jeb artēzisko ūdeni, jo tas ir saspiests. Urbuma ierīkošanas laikā šis ūdens it kā tiek atbrīvots, un spiediens no dziļuma ceļ to augšā pa caurulēm līdz t.s. ūdens līmenim. Dziļurbuma ūdenī parasti ir palielināts dzelzs daudzums un tāpēc tas ir cietāks. Pret to cīnās, uzstādot īpašus filtrus. Lai urbumā neiekļūtu piesārņots virsmas ūdens, tīrais ūdens slānis obligāti jāaizsargā no virsmas piesārņojuma. Proti, jau urbuma ierīkošanas laikā urbuma pamatcaurule jāizolē ar speciāli tam domātu uzbriestošu mālu vai ātri sastingstošu cementu.
“Ģenerāluzņēmēji” artēzisko aku ierīkošanas operācijā parasti ir speciālas rotācijas urbšanas iekārtas. Urbuma konstrukciju un apvalkcauruļu diametru izvēlas atkarībā no paredzētā uzdevuma. Ūdensnesošā horizonta intervālā uzstāda perforētas caurules (nerūsējošas, cinkotas vai polivinilhlorīda). Ja aka vairs netiek izmantota, to likvidē, urbumu aiztaisot ar treknu mālu vai cementa tamponu. Gan likvidēšanu, gan arī ierīkošanu drīkst veikt tikai specializēti uzņēmumi.
Izsverot visas artēzisko aku priekšrocības un mīnusus, svaru kauss tomēr nosveras labuma pusē. Jo dziļurbumi garantē praktiski neizsīkstošus dzeramā ūdens krājumus, tīru ūdeni ar patstāvīgu temperatūru; vienmērīgu un regulāru ūdens piegādi.
-