Restaurēti divi 17. gadsimta lielgabalu stobri
4 photos • Nov 29 13:12
Bauskas pilī restaurēti divi 17. gadsimta lielgabalu stobri. 🏰
✅Muzeja krājumā ir 12 čuguna lielgabalu stobri. Muzeja attīstības plāns paredz pakāpenisku lielgabalu konservāciju un eksponēšanu. 2022. gadā ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu tika veikti konservācijas darbi četriem lielgabaliem, kurus bija iespējams novietot uz rekonstruētām lafetēm un eksponēt aizsardzības vaļņos. 2023. gadā...MoreBauskas pilī restaurēti divi 17. gadsimta lielgabalu stobri. 🏰
✅Muzeja krājumā ir 12 čuguna lielgabalu stobri. Muzeja attīstības plāns paredz pakāpenisku lielgabalu konservāciju un eksponēšanu. 2022. gadā ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu tika veikti konservācijas darbi četriem lielgabaliem, kurus bija iespējams novietot uz rekonstruētām lafetēm un eksponēt aizsardzības vaļņos. 2023. gadā veikti konservācijas darbi pieciem lielgabaliem, eksponēšanai cietokšņa drupu pagalmā metāla statīvos. 2024. gadā veikta konservācija vēl diviem lielgabaliem, kas atrasti izrakumos pils teritorijā un kurus paredzēts eksponēt centrālā torņa pirmā stāva šaujamlūkā un dienvidaustrumu torņa otrā stāva šaujamlūkā. Lai muzeja apmeklētājiem sniegtu informāciju par lielgabalu pielietojumu cietokšņu aizsargmūros, centrālajā tornī lielgabals tiks novietots uz rekonstruētas kuģu tipa koka lafetes, bet dienvidaustrumu tornī uz koka lafetes, kas šāviena atsitiena brīdī kustās pa koka statīvā izveidotām sliedēm. Apmeklētāji varēs redzēt tipoloģiski pilnu lielgabalu lafešu spektru.
✅Lielgabalu svars ir aptuveni 1,2 tonnas. Sākotnēji lielgabali, izmantojot speciāli izbūvētas sastatnes, celšanas mehānismus un iekārtas smagumu pārvietošanai, nogādāti konservācijas darbu veikšanas vietā pils pagalmā. Konservācijas procesa sākuma posmā lielgabali tika attīrīti no putekļiem un netīrumiem – tika noņemti atslāņojušies metāla gabaliņi, no stobriem iztīrītas smiltis. Pēc tam lielgabali tika mehāniski attīrīti no korozijas līdz tīram metālam, izmantojot rokas un pneimatiskos instrumentus. Tad veikta lielgabalu virsmas ķīmiskā apstrāde un neitralizācija. Noslēdzošajā konservācijas procesa posmā virsmām izveidota tanāta aizsargkārta un lakas/vaska aizsargklājums.
✅Lielgabaliem iekštelpās tiks nodrošināti muzeju standartiem atbilstoši glabāšanas apstākļi un veiktas regulāras saglabātības pārbaudes. Lielgabalu restaurāciju veica restaurators-meistars metāla izstrādājumu specialitātē Jānis Lasmanis.
Lielgabalu stobru restaurācija tika finansēta par Valsts kultūrkapitāla fonda līdzekļiem.