Košie un smaržīgie flokši
1 photo • Mar 5 2023 01:31
Populārākie Latvijā ir skarainie flokši (Phlox paniculata). Tiem ir daudz šķirņu, dažas zied jau jūnijā, citas - līdz pat oktobrim, bet visvairāk jūlijā un augustā.
Flokši ir brīnišķīgas puķes - košas krāsas, ilgi zied un skaisti smaržo. Lai arī flokši nav pārlieku prasīgi, dažas nianses audzēšanā un kopšanā ir jāievero.
Flokšiem patīk parasta dārza augsne, ideālā variantā - irdens smilšmāls...MorePopulārākie Latvijā ir skarainie flokši (Phlox paniculata). Tiem ir daudz šķirņu, dažas zied jau jūnijā, citas - līdz pat oktobrim, bet visvairāk jūlijā un augustā.
Flokši ir brīnišķīgas puķes - košas krāsas, ilgi zied un skaisti smaržo. Lai arī flokši nav pārlieku prasīgi, dažas nianses audzēšanā un kopšanā ir jāievero.
Flokšiem patīk parasta dārza augsne, ideālā variantā - irdens smilšmāls, kas ir gana mitrs un vienlaikus arī ūdenscaurlaidīgs. Pirms stādīšanas augsnē var iestrādāt kompostu un sadalījušos kūtsmēslus. Ja stāda jaunus stādus, jāievēro, ka flokši jāstāda tikpat dziļi, kā tie auguši iepriekš. Var iestādīt arī nedaudz dziļāk, taču seklāk gan nevajadzētu, jo tad pie dzinumu pamatnes var iekalst pumpuri.
Flokšu cerus var dalīt un stādīt gan pavasarī, gan rudenī, bet, ja ir iespēja izvēlēties, labāk tomēr pavasarī. Rudenī stādītie flokši var nepaspēt iesakņoties un labi pārziemot, taču tas atkarīgs no stādīšanas laika un arī laikapstākļu pārsteigumiem (agrs sals, kailsals u. c.), tāpēc stādījumus labāk piesegt (ar koku lapām, kompostu, kūdru, mizu mulču).
Flokšiem labākais augsnes pH līmenis ir 6,0-7,3, tāpēc skābas augsnes ir jākaļķo, bet sārmainas - jāmulčē ar kūdru.
Ieteicama mērena mēslošana - pavasarī pilnmēslojumam jāsatur vairāk slāpekļa lapu un dzinumu attīstībai, bet tieši pirms ziedēšanas jāparūpējas, lai mēslojumā būtu vairāk kālija.
Lai ierobežotu slimību un kaitēkļu izplatību, nevajag veidot blīvus stādījumus. Ja vienā vietā aug daudz flokšu, slimības tiem uzglūn daudz biežāk, īpaši sutīgā laikā. Tāpēc labāk veidot miksētus stādījumus, kur ir arī citi augi.
Vislabākais līdzeklis miltrasas apkarošanai ir sēra pulveris. To ieber plānā zeķē un papurina virs flokšu stādījumiem. Jāievēro, ka tas darāms siltā, saulainā laikā, kad temperatūra ir virs 20 grādiem. Šādu sēra purināšanu vajadzētu veikt profilaktiski - pirms un pēc Jāņiem un pēc tam ik pa laikam, īpaši pēc lietus. Avots: Ievas dārzs
-